narzednik.pl

Warsztat Dom i Ogród

czy joga odchudza
Budownictwo

Czy joga odchudza? – jakie rodzaje jogi mogą pomóc w odchudzaniu?

Wiele badań wykazało korzyści zdrowotne płynące z jogi – asany mogą pomóc w bólu pleców, nadciśnieniu, a nawet zapaleniu stawów. Joga znana jest z dobroczynnego wpływu na ciało i umysł. Regularne sesje jogi mogą zmniejszyć stres i pozytywnie wpłynąć na układ sercowo-naczyniowy, ale czy joga odchudza?

Czy naprawdę można schudnąć dzięki jodze?

Joga nie służy tylko do samopoznania, poprawienia koncentracji czy zwiększania pewności siebie. Może też zdziałać znacznie więcej niż tylko odtruwać organizm i pomóc się zrelaksować. Czy joga odchudza? Wiele osób nie nie wie, że joga jest idealna przy odchudzaniu. Pomaga ujędrnić ciało i zrzucić kilogramy. Dzięki jodze ciało może być kształtowane w delikatny i przede wszystkim nieobciążający stawów sposób.

Jakie rodzaje jogi pomagają w odchudzaniu?

Liczba spalonych kalorii zależy w dużej mierze od danego ćwiczenia, ponieważ są one bardzo zróżnicowane. Niektóre pozycje jogi są przeznaczone głównie do relaksacji, dlatego spala się mniej kalorii niż w bardziej energicznych asanach. W zależności od ćwiczeń praktykując jogę, można spalić od 180 do 600 kalorii na godzinę.

Przykładowo z hatha-jogą można spalić 200 kalorii na godzinę. Chcąc spalić jeszcze więcej kalorii, warto wypróbować vinyasę lub power joga.

Prawdziwym spalaczem tłuszczu wśród rodzajów jogi jest joga bikram. Pomaga spalić 650 kalorii na godzinę. W zasadzie wygląda to na intensywny trening wytrzymałościowy, tylko w pomieszczeniu ogrzanym do 38-40°C. Równomierne obciążenie, ciągła zmiana napięcia i rozluźnienia pozwala organizmowi przejść w tryb spalania tłuszczu. Tak więc joga bikram jest najskuteczniejszym sposobem na ujędrnienie ciała, stymulację metabolizmu i redukcję złogów tłuszczu.

Schudnij z jogą — jak to działa?

Różnica w stosunku do czystego treningu siłowego polega na tym, że mięśnie w jodze stają się nie tylko silniejsze, ale także bardziej „zdefiniowane”. Różne asany działają przede wszystkim na mięśnie głębokie, do których nie można dotrzeć przy normalnym treningu siłowym. W wielu przypadkach nadwaga jest bezpośrednio związana ze stresem. Hormon stresu, kortyzol, wspomaga tworzenie się tłuszczu w organizmie. Ci, którzy zmniejszają stres poprzez sesje jogi, również będą mogli łatwiej schudnąć.

Aby schudnąć za pomocą jogi, należy robić sesje trwające co najmniej pół godziny, co najmniej trzy do pięciu razy w tygodniu. Obowiązuje tu zasada — im bardziej forsowne ćwiczenie, tym lepiej. Podczas jogi, która służy do relaksu, spala się stosunkowo niewiele kalorii. Im więcej ruchu oferuje sesja jogi i im więcej się pocimy, tym szybciej można schudnąć.

Jakie asany działają, aby pozbyć się tłuszczu z brzucha?

Bhujangasana — kobra

Kluczem do tej asany jest naśladowanie postawy węża. To nie tylko sprzyja koncentracji, ale także wzmacnia mięśnie brzucha, ramion i pleców. Nie należy przesadzać — ćwiczenie powinno przynosić odprężenie, a nie napięcie.

Dhanurasana — łuk

Dhunarasana to idealne ćwiczenie na brzuch, nogi i pośladki. Oprócz treningu mięśni ramion i górnej części pleców, w szczególności trenuje uda i całą muskulaturę brzucha.

Vasisthasana — deska boczna

Vasisthasana angażuje całe ciało i naprawdę daje wiele. Ćwiczy boczne mięśnie brzucha, ale także mięśnie pleców, ramion i ud. Ćwiczenie działa również na równowagę.