narzednik.pl

Warsztat Dom i Ogród

bejca rustykalna
Dom i Ogród

Czym jest bejca rustykalna oraz jak ja stosować?

Warto wiedzieć, że przedmioty, które posiadamy, wymagają regularnej oraz systematycznej pielęgnacji. Nie zważając na to, czy są to meble, przedmioty codziennego użytku, czy inne dekoracje wykonane z drewna. Mimo wszystko wypadałoby je w odpowiedni sposób zabezpieczyć. W tym momencie zapewne wiele osób zastanawia się, jak wykonać tę czynność, aby niczego nie popsuć. W tym przypadku doskonałym rozwiązaniem będzie przede wszystkim bejca rustykalna.

Czym jest bejca rustykalna?

Na samym początku warto wiedzieć, czym jest bejca rustykalna. Krótko mówiąc, jest to przede wszystkim swoisty impregnat do drewna. Substancja ta dostaje się do struktury drewnianych przedmiotów, co powoduje zmianę ich barwy. Z pewnością wiele ludzi nie wie, ale możemy uzyskać efekt transparentny lub półtransparentny. Jeżeli mamy zamiar zachować widoczność słojów drewna, ów impregnat będzie świetnym rozwiązaniem. W niektórych sytuacjach mamy możliwość na wyrównanie jego kolorytu. Chodzi tutaj o mocniej kryjące bejce. Na ten krok możemy zdecydować się w czasie renowacji naszych mebli. Tytułowa bejca rustykalna cechuje się w głównej mierze głębokim kolorem, dzięki czemu drewno wygląda staro. Ten zabieg postarza nasze meble, dzięki czemu ładniej wyglądają. Warto wiedzieć, iż na tę opcję możemy zdecydować się zarówno w przypadku przedmiotów znajdujących się w naszym mieszkaniu, jak i na zewnątrz, co z pewnością spodoba się wielu osobom. Jeśli substancja barwiąca wyschnie należy odpowiednio zabezpieczyć nasze elementy. Lakier bądź lakierobejca do drewna we wnętrzach albo znajdujących się na dworze to znakomity sposób, aby ochronić meble.

W jaki sposób stosować bejcę rustykalną?

Zanim zastosujemy bejcę, należy odpowiednio przygotować nasze elementy drewniane, które będą poddane zabiegowi. W tym celu oczyśćmy je z poprzednich warstw farby, bejcy oraz lakieru. Jeżeli nasze meble poddawane są renowacji będzie to konieczne. Powierzchnia powinna zostać wyrównana przy użyciu papieru ściernego, ponieważ drewno musi być gładkie, aby później łatwo zniwelować nierówności. W przypadku malowania większych powierzchni trzeba sprawdzić na małym kawałku drewna, jaki kolor da nam bejca. Można również mieszkać barwy, w ten sposób powstanie unikalny odcień. Jednakże w takiej sytuacji należy zapamiętać wszystkie proporce, aby w łatwy sposób móc to odtworzyć. Pędzel bądź wałek będą idealne do nakładania bejcy. Gdy chcemy, aby przedmiot miał dekoracyjny charakter warto skorzystać z gąbki. Użycie szmatki też powinno być świetną decyzją.