narzednik.pl

Warsztat Dom i Ogród

oświetlenie w salonie
Budownictwo

Jak oświetlić salon?

Nawet jeśli nasz salon jest ciekawie zaaranżowany, często trudno nie oprzeć się wrażeniu, że czegoś mu brakuje. Okazuje się, że wiele osób zapomina o tym, jak ważne jest właściwe oświetlenie. Na co warto zwrócić zatem szczególną uwagę przystępując do jego planowania?
Planując, jak będzie wyglądać oświetlenie w salonie zacznijmy od zastanowienia się nad tym, jak będą rozmieszczone sprzęty w tej przestrzeni. Każdy salon wygląda nieco inaczej, trudno więc o rozwiązania uniwersalne, sprawdzające się bez względu na okoliczności. Jeśli wiemy, jak ma wyglądać salon, łatwiej jest nam też odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jakie funkcje ma do spełnienia. Bazując na tego rodzaju wiedzy nie powinniśmy mieć trudności z ustaleniem, gdzie sprawdzi się światło naturalne, a gdzie warto będzie pomyśleć o dodatkowych rozwiązaniach.
Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań jest podział salonu na sekcje. W takim przypadku oświetlenie można z łatwością dopasować do ich funkcji użytkowych. Możliwości jest wiele, dodatkowym źródłem światła mogą być więc lampy wiszące, tuby sufitowe, lampy podłogowe, kinkiety oraz modne w ostatnich latach oprawy halogenowe. Zwykle koncentrujemy się przede wszystkim na intensywności światła pamiętając o tym, że inne będzie niezbędne podczas czytania, inne zaś – podczas oglądania telewizji. Dobrze mieć jednak na uwadze również to, że zmienna może być także jego kolorystyka. Właściwy jej dobór sprawi, że w salonie można będzie, w zależności od potrzeb, skoncentrować się na pracy i zrelaksować się.

czysto-w-domu.pl