narzednik.pl

Warsztat Dom i Ogród

suszarnie do ziół
Dom i Ogród

Jak wyglądają suszarnie do ziół?

Suszone zioła są coraz częściej wykorzystywane w codziennej diecie przez wiele osób w Polsce i na całym świecie. Mogą służyć do parzenia pysznych naparów lub przygotowywania odprężających kąpieli. W niektórych przypadkach suszone zioła mogą nawet być uzupełnieniem leczenia schorzeń utrudniających codzienne funkcjonowanie. Na rynku dostępne są suszarnie do ziół pozwalające na skuteczne suszenie materiału w krótkim czasie. Jak wygląda ich działanie?

Różne rodzaje suszarni

Dostępne na rynku suszarnie do ziół można podzielić na wersje komorowe i podłogowe. Te pierwsze są przeznaczone do suszenia materiału, który jest umieszczony na wózkach ze specjalnymi tacami lub sitami. Odmiana podłogowa umożliwia na suszenie ziół w wydzielonym pomieszczeniu, którego załadunek nie wymaga specjalnego sprzętu. Mogą być one wykorzystywane także do osuszania roślin strączkowych lub nasion zbóż.

Budowa suszarni do ziół

Suszarnia do ziół składa się z komory zbudowanej za pomocą profili i paneli aluminiowych. Są one wypełnione wełną mineralną i uszczelnione silikonem. Na zewnątrz pomieszczenie może być pokryte blachą trapezową. Wsad ładowany jest ręcznie za pomocą wózków na kółkach, natomiast grzejniki umieszczone są na tylnej ścianie suszarni. Ponadto suszarnia do ziół jest wyposażona w grzejniki pozwalające na podłączenie do kotła z gorącą wodą lub ogrzewania palnikowego wykorzystującego gaz albo olej.

Automatyczne sterowanie

Pomieszczenie jest wyposażone w system sterowania pozwalający na regulację wilgotności i temperatury w różnym czasie. Sterownik wykonuje regularnie pomiary parametrów, a następnie steruje wentylatorami oraz systemem grzewczym w taki sposób, aby wilgoć została skuteczne usunięta z materiału umieszczonego w suszarni. Wentylacja suszarni musi być dostosowana do rozmiaru pomieszczenia oraz ilości materiału poddawanego obróbce.

Specjalna konstrukcja podłogi

Suszarnie do ziół (https://www.ventech.pl/suszarnie-do-ziol/) mają podłogę wykonaną ze stelaży. Pod nimi umieszczana jest blacha perforowana, która musi być nachylona pod kątem ułatwiającym przepływ powietrza. Zazwyczaj podłogę można łatwo zdemontować w razie potrzeby. Umożliwia to oczyszczenie suszarni z różnego typu zabrudzeń, które naturalnie powstają w czasie pracy.

W zależności od rozmiaru podłogi blacha może być montowana po jednej lub dwóch stronach kanału nadmuchowego. Jednocześnie konstrukcja podłogi jest wytrzymała i można swobodnie po niej chodzić. Dlatego załadunek materiału przeznaczonego do suszenia nie wymaga specjalistycznego sprzętu i może odbywać się nawet ręcznie. Ułatwia to obsługę i obniża koszty częstego wykorzystania suszarni.

Suszarnia dostosowana do potrzeb

Warto dodać, że wyposażenie suszarni do ziół może być modyfikowane przy uwzględnieniu indywidualnych potrzeb. Poszczególne elementy powinny być dobierane do warunków terenowych, rozmiaru pomieszczenia oraz rodzaju i ilości suszonego wsadu. W razie wątpliwości należy skontaktować się z producentem suszarni, który szybko dobierze najlepszy zestaw do wymagań klienta.