narzednik.pl

Warsztat Dom i Ogród

drzwi drewniane czy stalowe
Budownictwo

Lepiej wybierać drzwi drewniane czy stalowe?

W obecnych czasach wybór drzwi drewnianych związany jest z dużo wyższym kosztem w porównaniu z dziwami stalowymi. Niemniej jednak zewnętrzne drzwi drewniane posiadają walory wizualne oraz są solidnym zabezpieczeniem przed wejściem do domu osób niepożądanych. Naturalnie decyzja wyboru materiału, z jakiego są wykonane drzwi, zawsze należy do konsumenta.

Zalety drzwi drewnianych oraz stalowych

Niewątpliwie drewno jest naturalnym tworzywem, które od bardzo dawna znalazło zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym. Zewnętrznie drzwi drewniane będą pięknie prezentować się oraz wpływają na wartość domu, a co za tym idzie można, je potraktować jako inwestycję. Obecny rynek oferuje wiele modeli drzwi drewnianych, a więc z łatwością można je dopasować do projektu fasady mieszkania i kolorystyki elewacji. Zatem klient może kupić drzwi wytworzone nawet z drewna egzotycznego wraz z przeszkoleniami lub żłobieniami. Ponadto niezależnie od tego, czy zbudowaliśmy dom o klasycznym wnętrzu, czy też bardzo nowoczesny budynek, drewno jest wyborem ponadczasowym. Drewno zazwyczaj kojarzy się z elegancją, a zarazem jest surowcem miłym w dotyku. Kolejną zaletą drzwi drewnianych jest izolacja akustyczna oraz termiczna. Izolacja ta wynika z cech fizycznych drewna, które wskutek zmian temperatur w bardzo małym stopniu rozszerzają się i kurczą. Dlatego też tego rodzaju drzwi zachowują przez dłuższy czas szczelność, co jest ogromnym atutem. Pomimo tego, że drewno negatywnie wpływa na wilgoć, można łatwo zniwelować tę wadę. Wystarczy pomalować go odpowiednim i suchym lakierem. Z kolei drzwi stalowe stały się jednym z najpopularniejszych rozwiązań dla domu i mieszkań. Klienci najczęściej wybierają metalowe skrzydła drzwi, ponieważ są odporne na próby włamania czy wtargnięcia. Tak więc drzwi stalowe są dziwami, które zapewniają wysoki stopień bezpieczeństwa i ochrony antywłamaniowej. Współczesne drzwi wyprodukowane ze stali są bardzo wytrzymałe i odporne. Oczywiście nowoczesne drzwi stalowe nie są jednolitym kawałkiem metalu, ale pionierska i wielowarstwowa konstrukcja. Ponadto wysokiej jakości drzwi stalowe wyróżniają się trwałością i odpornością na szybkie wypaczana.

Lepsze drzwi drewniane czy stalowe?

Decyzja o zakupie drzwi drewnianych bądź stalowych jest niezwykle trudna, gdyż w sklepach stacjonarnych i internetowych dostępnych jest tysiące różnorodnych modeli. Co więcej, każde drzwi mają wiele zalet. Przed zakupem konkretnym drzwi, klient powinien zastanowić się nas swoimi potrzebami. Jeśli zależy mu na drzwiach niewymagających pielęgnacji oraz praktycznych, warto, aby wybrał drzwi stalowe. Natomiast w przypadku cenienia naturalnych walorów drewna, można wtedy zdecydować się na drzwi drewniane. Aczkolwiek trzeba pamiętać o zwrócenie uwagi na parametry techniczne, a dokładnie na przenikalność ciepła, stopień bezpieczeństwa czy barierę akustyczną.