narzednik.pl

Warsztat Dom i Ogród

wieża chłodnicza
Lifestyle

Wieża chłodnicza w praktyce

Z pewnością niektóre osoby, które interesują się budownictwem chociaż raz w życiu słyszały takie określenie jak wieża chłodnicza. W tym momencie z pewnością pojawia się pytanie czym jest ów wieża oraz do czego służy. Stosowanie wież chłodniczych w systemach klimatyzacyjnych jest coraz bardziej popularne. W przypadku wszystkich pomieszczeń, które wymagają zastosowania klimatyzacji i szukają bardziej ekologicznych i ekonomicznych rozwiązań klimatyzacyjnych wieża chłodnicza będzie idealną opcją. Wypadałoby również zapoznać się z korzyściami tego zastosowania. 

W jaki sposób działa wieża chłodnicza?

Wieża chłodząca ma za zadanie chłodzić wodę. Mogłoby się z pozoru wydawać, iż jest to ciężka i zawiła sprawa. Jednakże wszystko jest łatwiejsze niż nam się wydaje. Wieże zawierają w sobie wentylator oraz tryskacze. Istnieją również takie, które mają wbudowane wężownice albo baseny. Chłodni wyparnych jest naprawdę wiele rodzajów, a mianowicie otwartego oraz zamkniętego typu, wyporowe czy hybrydowe bądź mieszane. Przeważnie różnią się budową lub wielkością systemu. Cały proces polega przede wszystkim na na wymianie temperatury między krążącą w systemie wodą a powietrzem. Woda w tej sytuacji to czynnik chłodzący, ma niską temperaturę, dzięki czemu do pomieszczeń możliwe jest nawiewanie zimnego powietrza, które pobierane jest z otoczenia zewnętrznego. W tym przypadku powietrze jest zimniejsze niż woda dostarczana do wieży. Jeśli woda oraz powietrze się spotkają dochodzi do wymiany ciepła. Zimna woda spada do basenu. Natomiast powietrze wychodzi na zewnątrz całego systemu. Chłodna ciecz jest z powrotem pompowana do systemu klimatyzacyjnego. 

Jakie są korzyści zastosowania wieży chłodniczej?

Systemy z chłodniami są zdecydowanie bardziej wydajne, ale również ekonomiczne. Pobieranie jest o wiele mniej energii niż w przypadku innych rozwiązań. Jeżeli mieszkamy w miejscu, gdzie pogoda jest dosyć zmienna ta opcja będzie perfekcyjna, ponieważ w łatwy sposób możemy konfigurować parametry. Wieża chłodnicza właśnie tym się cechuje. Zdecydowanie się na ten krok jest także bardziej przyjazne dla środowiska w odróżnieniu od tradycyjnych systemów klimatyzacyjnych. 

Jak dokonać instalacji wieży?

Jeśli mamy zamiar dokonać instalacji wieży chłodniczej warto skorzystać z usług specjalistycznej firmy, która się na co dzień zajmuje takimi sprawami. Zapewne otrzymamy także pomoc techniczną podczas konserwacji. Każdy projekt jest dopasowany do możliwości technicznych budynku.