narzednik.pl

Warsztat Dom i Ogród

Carport
Porady

Carport – co to takiego?

Nie da się ukryć, że pojazdy są drogie, dlatego ważne jest, aby chronić swoją inwestycję poprzez zabezpieczenie pojazdu przed czynnikami atmosferycznymi. Ci, którzy mają luksus posiadania garażu wbudowanego w ich domy, mogą nie musieć się o to martwić, ale dla reszty z nas wiata samochodowa jest świetną inwestycją.

Zadaszenie nad auto carport — co to jest

Wiata samochodowa to konstrukcja, która zazwyczaj ma dach wsparty na belkach lub słupkach. Istnieje kilka różnych typów wiat samochodowych. Jeśli nie masz garażu, zakup wiaty samochodowej może przynieść wiele korzyści. Zadaszenia carporty nie tylko chronią pojazd przed wiatrem, deszczem, śniegiem i promieniami UV, ale mogą także podnieść wartość domu i zapewnić uniwersalną przestrzeń do przechowywania lub innych celów.

Co to jest wiata na podjeździe?

Zadaszenie nad auto ma wiele zalet, jednak największą korzyścią z jej posiadania jest to, że zapewnia ona dobrą ochronę przed żywiołami, dzięki czemu prawdopodobieństwo uszkodzenia pojazdu przez siły natury jest znacznie mniejsze. Oczywiście ekstremalne zjawiska pogodowe mogą spowodować uszkodzenie pojazdu, ale dotyczy to także pojazdów w garażach. Jednak w większości przypadków wiaty samochodowe chronią pojazd przed następującymi czynnikami:

1. Deszcz

Ulewny deszcz może uszkodzić pojazd na kilka sposobów. Może on nie tylko uszkodzić lakier pojazdu, ale także spowodować rdzę, a w najgorszym przypadku woda może nawet spowodować problemy mechaniczne, np. gdy woda dostanie się do skrzyni korbowej, uszkadzając ważne płyny silnika i skrzyni biegów. Zadaszenia carporty sprawią, że nie będziesz musiał się martwić, gdy nadejdzie burza.

2. Śnieg

Podobnie jak woda, również śnieg może spowodować znaczne uszkodzenia pojazdu. Śnieg powoduje rdzę, która może sprawić, że pojazd stanie się nieatrakcyjny, a naprawa uszkodzeń spowodowanych rdzą może być czasochłonna i bardzo kosztowna. Śnieg może również powodować uszkodzenia przedniej szyby, co wymaga kosztownych napraw. Wiata samochodowa zapobiegnie zaleganiu śniegu na pojeździe, co pozwoli uniknąć uszkodzeń i zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy na kosztownych naprawach każdej zimy.

3. Grad

Chociaż gradobicia nie są częstym zjawiskiem w większości miejsc, zdarzają się jednak sporadycznie i wystarczy jedno gradobicie, aby poważnie uszkodzić pojazd. Kamienie gradowe mogą rozbić przednią szybę, uniemożliwiając eksploatację pojazdu, a w niektórych przypadkach grad może nawet poważnie wgnieść samochód, wymagając rozległych prac blacharskich, które nie będą tanie. Najlepszym sposobem ochrony samochodu przed gradem, oprócz garażu, jest wiata samochodowa. Ponieważ wiata jest zadaszona, kamienie gradowe uderzą w dach wiaty, a nie uszkodzą pojazdu.

4. Promienie UV

Kolejną ważną zaletą wiaty samochodowej jest ochrona pojazdu przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego UV, które może poważnie odbarwić lakier pojazdu, a nawet zniszczyć dach, powodując wgniecenia i pęknięcia. Carport może chronić pojazd przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, chroniąc lakier i zachowując integralność dachu pojazdu.