narzednik.pl

Warsztat Dom i Ogród

Cennik prac budowlanych
Budownictwo

Cennik prac budowlanych w Polsce

Prace budowlane w Polsce są nadal zamawiane. Ich ceny w 2022 roku poszły znacząco w górę. Klienci jednak zamawiają wiele prac, ponieważ samodzielnie nie potrafią ich wykonać. O ile malowanie czy tapetowanie mieszkania nie jest drogie, to prace takie, jak wykonanie wylewki betonowej, ułożenie kostki brukowej czy stworzenie elewacji domu kosztują i to niemało. Poza tym cenniki zmieniają się z dnia na dzień – inflacja sprawia, że ceny usług rosną, coraz droższe są także materiały budowlane.

Budować czy nie budować? Oto jest pytanie

Każdy ma jakieś plany. Buduje lub remontuje dom, odnawia mieszkanie. Nie ma wyjścia – musi wynająć ekipę budowlaną i skorzystać z jej usług. Takie usługi są naprawdę nieodzowne, a ich wysoka jakość ma znaczenie. Nie jest to sprawa łatwa, ale trzeba stworzyć kosztorys na bazie cen obecnych, najlepiej spisać umowę z gwarancją niezmienności ceny.

Oto przykładowe ceny

Cennik usług budowlanych nie jest niski. 8 złotych kosztuje murowanie 1 metra kwadratowego, tynkowanie elewacji wymaga wydatkowania około 56 zł za 1 metr kwadratowy. Wykonanie izolacji fundamentów styropianem kosztuje od 120 złotych za 1 metr kwadratowy. Murowanie ścian fundamentowych to wydatek od 78 złotych za 1 metr kwadratowych. Za murowanie ścian nośnych z pustaków ceramicznych trzeba zapłacić od 87 złotych za 1 metr kwadratowy. Chcesz mieć ciepły dom? Zamów ocieplanie ścian styropianem od 56 złotych za 1 metr kwadratowy lub ocieplanie ścian wełną mineralną – droższe, ale efektywne – od 72 złotych za metr kwadratowy.Układanie kostki brukowej także tanie nie jest – trzeba przeznaczyć co najmniej 60 złotych za 1 metr kwadratowy. Wykonanie wylewki samopoziomującej wymaga wydatkowania od 30 złotych za 1 metr kwadratowy.

Wykończenia także kosztują

Układanie płytek ceramicznych o klasycznych wymiarach kosztuje od 65 złotych za 1 metr kwadratowy. Układanie płytek ceramicznych o dużych wymiarach to wydatek rzędu od 70 złotych za 1 metr kwadratowy. Silikonowanie kosztuje od 9 złotych za 1 metr bieżący.

Na podstawie cen można zobaczyć, że prace budowlane podrożały od 20 do 50 procent. Podane ceny to stawki wyjściowe. Mogą różnić się w województwach oraz pracujących w nich firmach budowlanych.