narzednik.pl

Warsztat Dom i Ogród

doniczki do bonsai
Dom i Ogród

Jak wybrać doniczki do bonsai?

Bonsai to sztuka hodowli roślin, która przyszła do nas z Chin, a udoskonalona została przez Japończyków oraz Koreańczyków. Na czym polega bonsai i jak wybrać idealną doniczkę dla rośliny, która będzie wspierała jej rozwój?

Bonsai – co to jest?

Chińczycy od wieków zafascynowani są tworzeniem miniaturowych krajobrazów, w skład których wchodzą rośliny. Hodowane drzewka, im były mniejsze, tym bardziej pożądane były w Choinach. Japończycy przejęli tę sztukę, przystosowali do swoich wyobrażeń oraz doprowadzili do perfekcji. Dziś nie tworzymy już całych obrazów z roślin. Bonsai opiera się na hodowli jednego krzewu, który jest zminiaturyzowany.

Dziś bonsai to hodowla niewielkiej rośliny, która kształtowana jest przez ogrodnika w dowolny sposób. Jest to praca, która trwa długie lata, tak by drzewko było ukształtowane w niepowtarzalny sposób. Ogrodnik zajmuje się nie tylko formowaniem pnia, ale również korzeni, które często są usadowione nad ziemią.

Słowo bonsai w dosłownym tłumaczeniu oznacza „roślina w pojemniku”. Jakie drzewko może zostać przeznaczone do hodowli bonsai? Każde, które wytwarza zdrewniałe łodygi oraz pień, który na dole jest gruby i zwęża się na górze. Możemy wybierać wśród roślin egzotycznych, jak i naszych, rodzimych.

Doniczka – integralny element bonsai

Doniczka, w której hodowana jest roślina, jest tak samo ważna jak sam krzew. Jest to jednolita kompozycja, która tworzy całość.

Wybierając doniczki do bonsai trzeba zwrócić przede wszystkim uwagę na ich głębokość, która ma znaczenie dla wzrostu korzenia i krzewu. Doniczki do bonsai mogą być tylko odrobinę większe od bryły korzeniowej.

Kształt doniczki do bonsai nie ma takiego znaczenia. Często wybierane są doniczki kwadratowe, okrągłe czy prostokątne. Drzewka o prostym pniu bardzo elegancko wyglądają w doniczkach prostokątnych.

Owalne i okrągłe doniczki do bonsai najlepiej wyglądają z roślinami o pochylonym pniu, wygiętym, uformowanym w nietypowy sposób. Bardzo często są również wykorzystywane do tworzenia całych kompozycji roślinnych, które są barwnymi obrazami.

Wybierając doniczki do bonsai warto skupić się na pojemnikach ceramicznych. Pojemniki plastikowe nie są tak estetyczne, a ich wygląd jest sztuczny w połączeniu ze sztuką bonsai. Kolorystyka powinna być stonowana, by zwracała uwagą na kompozycję roślin, a nie kierowała wzrok oglądającego na pojemnik. Bardzo często stosowane są doniczki do bonsai w kolorach ziemi – brązowy, beżowy, zielony czy szary lub niebieski. Są to barwy bardzo spokojne, które nie przyciągają uwagi.