narzednik.pl

Warsztat Dom i Ogród

donice do domu
Lifestyle

Jakie donice do domu?

Donice pełnią w naszych domach podwójną rolę. Po pierwsze hodujemy w nich rośliny, druga to rola estetyczna, dekoracyjna. I kto wie, czy ta druga rola nie jest ważniejsza?

Faktem jest, że donica dobrze dobrana do wnętrza dodaje uroku i charakteru pomieszczeniom. Błędem byłoby jednak kierowanie się przy wyborze doniczek wyłącznie ich wyglądem.

Czym kierować się wybierając donice do domu?

Oprócz czynników estetycznych kluczowymi czynnikami, którymi powinniśmy się kierować przy wyborze donicy to:

  • jakie rośliny będziemy w nich trzymać
  • rozmiar i materiał, z którego są wykonane

Z punktu widzenia uprawy nie ma uniwersalnych doniczek odpowiednich dla każdego rodzaju roślin. I tak dla przykładu kaktusy i kwiaty mało ukorzenione należy sadzić w płaskich, okrągłych doniczkach, gdyż korzenie służą tym roślinom przede wszystkim do utrzymania stabilności. Z kolei palmy, draceny czy iglaki lepiej czują się w wysokich i wąskich doniczkach.

Jaki materiał wybrać doniczkę?

Równie ważne są materiały, z których są wykonane donice do domu. Nie każda roślina dobrze poradzi sobie w plastikowej doniczce. I tak dla przykładu kwiaty kwitnące, zioła lepiej rozwijają się w donicach ceramicznych lub wykonanych z włókna szklanego. Największą popularnością cieszą się donice ceramiczne, Są one estetyczne, stabilne, a do tego korzenie roślin są w nich niezawodnie chronione zarówno przed zamarzaniem, jak i przegrzaniem. Donice ceramiczne mają swoje, małe wady, gdyż łatwo ulegają uszkodzeniom w czasie przypadkowego uderzenia, a przy tym są dosyć ciężkie. Dlatego ciekawą alternatywą dla ceramiki są donice i osłony z lekkiego cementu, które chociaż rzadko, znajdują czasami miejsce wewnątrz domów. Najciekawszym materiałem na donice do domów jest szkło, które jest bardzo efektowne i pasuje szczególnie do nowoczesnego, modernistycznego wnętrza.

Jak wybrać doniczkę do wnętrza?

Wybierając donice do konkretnego wystroju wnętrza, należy przede wszystkim zadbać o to, aby tworzyły stylistyczną całość, spójność i harmonię wizualną.

  • Tworząc kompozycję roślin domowych na parapecie, należy tak dobrać donice, aby miały zbliżony kolor i materiał, ale różne kształty.
  • W domach z małymi dziećmi i aktywnymi zwierzakami najlepiej zaopatrzyć się w donice i doniczki ze stabilną, niewywrotną podstawą.
  • Donice ceramiczne o wyglądzie betonu idealnie nadają się do aranżacji wnętrz loftowych. Stworzą one oryginalny efekt dekoracyjny i podkreślą styl domu.

Pamiętajmy, że aby zielone przestrzenie wyglądały dekoracyjnie i nie obciążały wnętrza, potrzebna jest przemyślana koncepcja.