narzednik.pl

Warsztat Dom i Ogród

Budownictwo

Jakie są rodzaje betonu?

Beton to od lat często wykorzystywany materiał budowlany. Dzięki swoim właściwościom znalazł zastosowanie w wielu branżach. Przede wszystkim jest trwały, a ponadto tani w otrzymywaniu. Dodatkowo wykazuje podatność na obróbkę mechaniczną.

Dlaczego beton jest często wykorzystywany?

Beton dodatkowo nie jest szkodliwy dla środowiska naturalnego, dlatego wykorzystuje się go szeroko w przemyśle. Warto dowiedzieć się, jakie są jego składniki i gdzie przeważnie znajduje zastosowanie. Sporo osób zastanawia się, jakie są rodzaje betonu. Jednym z nich jest beton ciężki. Posiada on ciężar objętościowy wyższy od 2600 kg/m3. Co więcej, przy jego produkcji stosuje się specjalnego kruszywo, na przykład manganowe bądź stalowe. Warto zauważyć, że beton ciężki wykorzystywany jest tam, gdzie waga materiału nie ma istotniejszego znaczenia. Przez to, że betony ciężkie zatrzymują część promieniowania jonizującego, stosowane są też jako funkcja osłon radiologicznych w szpitalach, a także w elektrowniach atomowych.

Rodzaje betonu

W sklepach możemy znaleźć różne rodzaje betonu. Obecnie często wykorzystywany jest beton zwykły. Ma on ciężar objętościowy od 2000 do 2600kg/m3. Do produkcji takowego betonu stosuje się kruszywo naturalne tj. żwir bądź granit. Warto zauważyć, że beton zwykły stosowany jest do budowy elementów konstrukcyjnych, ścian osłonowych, a także pustaków. Niestety ma on swoje wady. Beton zwykły pomimo tego, że jest wytrzymały, to może pękać i się rozwarstwiać. Co istotne, wylewki tego typu betonu nie należy przeprowadzać w zimie, co jest utrudnieniem dla wielu ludzi. Produkowany jest również beton lekki. Jego ciężar objętościowy mieści się granicach od 800 do 2100 kg/m3. Warto zauważyć, że do produkcji takiego typu betonu stosuje się lekkie kruszywo. Mowa tutaj o agloporycie, keramzycie, a także pollytagu. Okazuje się, że beton lekki ma zastosowanie przy budowie elementów ściennych, ale również stropowych. Warto dodać też wylewki wyrównawcze oraz podkładowe. Trzeba zauważyć, że klasy betonu świadczą o jego wytrzymałości na ściskanie. Dodatkowo oparte są na gęstości pozornej. Natomiast w przypadku betonu ciężkiego oraz lekkiego przeważnie spotyka się klasy od C8/10 do C100/115. Warto wiedzieć o tym, że dla betonu lekkiego najpopularniejsza klasa to zdecydowanie LC9. Beton w obecnych czasach wykorzystywany jest w wielu branżach. Przede wszystkim stosuje się go na szeroką skalę w budownictwie. Jest idealny do wybudowania na przykład domu. Beton dostępny jest w atrakcyjnej cenie, co jest bardzo ważne dla wielu ludzi.