narzednik.pl

Warsztat Dom i Ogród

Lifestyle

Jakie wyróżniamy szklanki do alkoholu?

Poniżej znajduje się lista najpopularniejszych specjalnych kieliszków i rodzajów napojów, które najchętniej się w nich podaje.

1. Kufel do piwa

Do takiego kufla nalewa się piwo. Niektórzy ludzi wkładają je do zamrażarki, aby je odmrozić przed użyciem. Jedna szklanka mieści zwykle pół litra płynu, ale nie ma tu żadnych reguł. To właśnie jest wspaniałe w świecie piwa i ludziach, którzy w nim żyją.

2. Szklanka typu Highball

W przeciwieństwie do kufla do piwa, w szklance do piwa typu highball chodzi raczej o estetykę. Jest to prostokątna szklanka o różnej wysokości, którą zwykle dostaje się, gdy zamawia się whisky z colą, gin z tonikiem lub inny napój mieszany.

3. Kieliszek koktajlowy

Na kieliszek koktajlowy często mówi się także kieliszek do martini. Najczęściej podaje się w nim również manhattany, metropolitany i gimlety. Skośna, trójkątna czasza i długi trzonek są nie do pomylenia i zostały zaprojektowane tak, aby nie pozwolić pijącemu na ogrzanie rąk w drinku. Oczywiście po dwóch drinkach prawie każdy trzyma miseczkę w ręku, marnując w ten sposób jej funkcjonalne przeznaczenie.

4. Snifter do brandy

Snifter do brandy działa w odwrotny sposób niż kieliszek koktajlowy. Jego krótki trzonek i kształt kuli zachęcają do trzymania go w dłoni, aby ogrzać napój, a zwężające się krawędzie kierują zapach trunku do nosa pijącego. Pod wieloma względami jest to wzornictwo szkła w najlepszym wydaniu.

5. Flet do szampana

Nie można nie wspomnieć o wielofunkcyjnym wzornictwie kieliszka do szampana. Długie naczynie w kształcie tulipana pozwala pijącym cieszyć się delikatną kaskadą bąbelków, a także skupia musujące napoje ku górze, tworząc pienisty, łaskoczący w nos mus.

6.Szklanki do whiskey

Najlepsze szklanki do whisky zapewniają doskonałe doznania smakowe, uzupełniając rodzaj podawanej whisky. Szklanki do whisky są produkowane z uwzględnieniem trzech czynników:

– Wygląd — szklanki wpływa na wygląd i prezencję podawanego napoju.

– Zdatność do picia — kształt szklanki może mieć wpływ na przepływ napoju po przechyleniu. Wzory szklanek mogą mieć wąskie otwory, aby ograniczyć ilość płynu w łyku podczas degustacji, lub szerokie otwory do napojów mieszanych.

– Nosing — Kształt szklanki może kierować aromat whisky w stronę nosa pijącego lub w powietrze, aby uwolnić opary etanolu, które mogą być w niej obecne. Wąchając whisky z wyprzedzeniem, pijący wykrywa różne aromaty i substancje zapachowe, które mogą mieć wpływ na ogólny smak napoju.

Jeżeli szukasz jakościowych szklanek, to zachęcamy do zapoznania się z ofertą sklepu Recucina – https://recucina.pl/.