narzednik.pl

Warsztat Dom i Ogród

frezarka górnowrzecionowa zastosowanie
Warsztat

Jakie zastosowanie ma frezarka górnowrzecionowa?

Warto przede wszystkim wiedzieć, że frezarki górnowrzecionowe to nic innego jak narzędzia, które są przeznaczone do obróbki wiórowej drewna, a także materiałów drewnopochodnych. Z tego przyrządu korzystają głównie osoby zajmujące się na co dzień wykańczaniem wnętrz, ale również stolarze oraz meblarze. 

Na czym polega frezowanie?

Frezowanie polega na obróbce wiórowej powierzchni drewnianych, metalowych i takich, które wykonywane są z tworzyw sztucznych oraz innych materiałów skrawalnych. Ten rodzaj obróbki sprawdzi się perfekcyjnie w przypadku profilowania krawędzi i wycinania rowków czy otworów. Cały ten proces ma miejsce dzięki dwóm dosyć ważnym narzędziom, a mowa tutaj przede wszystkim o frezie oraz jego napędzie. Musimy wiedzieć, iż frezy posiadają różnorodne kształty krawędzi skrawających. Dodatkowo mają jedno lub więcej ostrzy. Możemy wyróżnić w głównej mierze walcowe, walcowo-czołowe, palcowe, tarczowe, kątowe, grzebieniowe czy ślimakowe. Jeżeli natomiast bierzemy pod uwagę rodzaj obrabianego materiału, to frezy posłużą nam do metali, tworzyw sztucznych oraz drewna, co sprawia, że mamy naprawdę szerokie pole manewru.
Frezy przeznaczone do drewna cechują się w głównej mierze tym, iż posiadają mniej krawędzi skrawających od tych przeznaczonych do metali i mają małe średnice, co pozwala je napędzać obrotami zbliżonymi do 30.000 min-1 bądź mniejszymi, co jest naprawdę ogromną zaletą. Nie każdy wie, że frezarki mogą być mogą być jedno- bądź wielowrzecionowe. Jednakże najczęściej stosowane to pionowe, poziome, uniwersalne, do drewna, kół zębatych czy gwintów.  Ręczne jednowrzecionowe frezarki górnowrzecionowe do drewna napędzane są elektrycznie. W tej sytuacji silnik oraz wrzeciono są nad frezem i materiałem obrabianym. Występują zarówno urządzenie amatorskie, jak i profesjonalne. Te pierwsze rekomendowane są przede wszystkim dla majsterkowiczów, natomiast drugie – dla specjalistów takich jak stolarze czy meblarze. 

Frezarka górnowrzecionowa zastosowanie

Pole zastosowań tego typu frezarki jest naprawdę ogromne. Tymi elektronarzędziami możemy wykonać takie operacje, jak wykonywanie reliefów i napisów ozdobnych w elementach drewnianych, wykonywanie połączeń kołkowych bądź na wczepy, frezowanie wpustów w elementach z drewna oraz materiałów drewnopochodnych, dokładne frezowanie wgłębień półokrągłych w elementach z drewna, frezowanie drewnianych ćwierćwałków. Oprócz tego możemy dokładnie frezować wgłębienia wklęsłe na krawędziach elementów drewnianych, co jest naprawdę ogromną zaletą. Urządzenie to pozwala nam na dokładne frezowanie wręgów na krawędziach elementów drewnianych, frezowanie w elementach z drewna, otworów podłużnych, frezowanie profilowych otworów pod zawiasy albo okucia, oczyszczanie z resztek uszczelnień okien oraz drzwi. Frezowanie krawędzi płyt gipsowo-kartonowych to kolejny plus tego urządzenia. Ten przyrząd pozwala nam również na frezowanie otworów profilowych w aluminium czy obróbkę krawędzi doklejek.
Zakup frezarki górnowrzecionowej to naprawdę doskonała inwestycja.