narzednik.pl

Warsztat Dom i Ogród

kątomierz elektroniczny
Warsztat

Kątomierz elektroniczny – idealny do mierzenia kątów

Kątomierz to przykład najszybszego instrumentu mierniczego, który doskonale zbada czy dane elementy tworzą kąt prosty lub inne rodzaje kątów. Kątomierz pozwala też na przenoszenie danych kątów na określoną powierzchnię. Dzisiaj technika jest już tak daleko posunięta, że popularnym coraz bardziej staje się kątomierz elektroniczny. Jest on wykorzystywany przy projektowaniu, pracach budowlanych, a sposób jego użytkowania jest czymś najprostszym na świecie.

Sprytne narzędzie o ogromnych możliwościach

Prostota budowy kątomierza jest zadziwiająca. Jest to bardzo sprytne urządzenie, które pozwala na dokładny pomiar kątów pomiędzy dwoma powierzchniami. Stosowany jest więc do mierzenia kątów pomiędzy ścianami, więźbą dachową, podłogą a ścianą, ścianą a sufitem i jeszcze w wielu innych przypadkach. Kątomierz ma dwa ramiona, są one ruchome, poprzez fakt, że zostały ze sobą połączone. Najważniejszym jego elementem jest system odczytowy. W zwykłych optycznych kątomierzach występuje prosta i zwykła podziałka. Natomiast w kątomierzach elektronicznych stosuje się czujnik pojemnościowy. W rzeczywistości, w tym, przypadku czujnikiem jest kondensator. Jego pojemność zmienia się w miarę przesuwania któregoś z elementów. W kątomierzu elektronicznym ową zmianę powoduje rozwieranie jego ramion.
Następnie wartość pojemności zamieniana jest na elektryczny sygnał, a ten z kolei jest prezentowany na wyświetlaczu urządzenia w postaci liczb.

Zalety kątomierza elektronicznego

Kątomierz elektroniczny to urządzenie nowszej generacji aniżeli kątomierz optyczny. Przez ten fakt ma kilka swoich zalet. Największa z nich to ogromna czułość. Tego typu kątomierze używane są w budownictwie i w różnego rodzaju warsztatach pozwalają mierzyć kąty z dokładnością aż 0,01 stopnia. Wyświetlają je na czytniku z rozdzielczością 0, 05 stopnia. Dodać należy, że czujnik pojemności ma bardzo mały opór mechaniczny, przez co każda zmiana ramion kątomierza nie wymaga wielkiej siły.

Obok zalet kątomierz elektroniczny posiada też wadę, a jest nią bardzo duża czułość czujnika pojemnościowego na kurz. Wszelkie zanieczyszczenia muszą być natychmiast usuwane, w przeciwnym razie odczyt będzie niewłaściwy. Tak samo jest on też czuły na nagłe zmiany temperatur oraz zbyt dużą wilgoć. Tego typu kątomierz jest sprytnym i sprawnym urządzeniem ale trzeba umieć się z nim obchodzić. Musi on mieć wysokie parametry odporności, jak również nie można mu dawać dużo „wrażeń”, czyli nie używać go w bardzo ciepłym pomieszczeniu, gdy przyniosło się go z kilkunastostopniowego mrozu.

Potrzebne narzędzia dekarskie? A może giętarka? Sprawdź ofertę na Dekarze.pl – sklepie dla profesjonalnych dekarzy.