narzednik.pl

Warsztat Dom i Ogród

Kompresor tłokowy
Budownictwo

Kompresor tłokowy – serce warsztatu

Kompresory tłokowe służą do produkcji sprężonego powietrza. Znajdują zastosowanie przede wszystkim w profesjonalnych warsztatach, gdzie wymagane jest korzystanie z różnego rodzaju innych urządzeń, które wymagają podłączenia do kompresora. Mowa tu na przykład o wiertarce pneumatycznej czy też pistolecie malarskim.

1. Kompresory tłokowe a sprężarki tłokowe

2. Pistolety malarskie – jakie jest ich główne zastosowanie?

3. Wiertarki pneumatyczne – kolejny sprzęt działający z kompresorem

Kompresory tłokowe – w służbie sprężonego powietrza

Kompresor tłokowy to sprzęt, dzięki któremu możliwe jest otrzymanie powietrza pod dużym ciśnieniem. Zwykle waha się on między 6 a 10 barami. Wszytko jednak jest ostatecznie uzlależnione od jego rodzaju. Zanim nastąpi decyzja o zakupie warto przede wszystkim zastanowić się nad tym, do czego może on służyć. W przypadku prostych prac wystarczy sprężarka tłokowa olejowa, jednak przy bardziej jakościowych pracac warsztatowych, warto zaopatrzyć się w wysokojakościowe tłokowe kompresory bezolejowe.

Pistolety malarskie – jakie jest ich główne zastosowanie?

Pistolet malarski służy np. do malowania natryskowego – umożliwia on uzyskanie wysokiego stopnia gładkości powierzchni, które ulegają malowaniu.

pistolet do malowania mebli

Ta jakość zdecydowanie przewyższa to, czego moglibyśmy spodziewać się po malowaniu wałkiem. Pistolety lakiernicze służą malowaniu różnego rodzaju powierzchni. Z reguły są jednak stosowane podczas malowania karoserii samochodowej. Właściwe działanie tego sprzętu jest możliwe po podłączeniu do kompresora. Takie pistolety do malowania czy pistolety do lakierowania są niemal podstawowym wyposażeniem warsztatu samochodowego. Pistoletami natryskowymi, oprócz lakieru, możemy nakładać klej, środki czystości, farby na bazie wody i wiele innych substancji przystosowanych do metody natryskowej.

pistolet do malowania dachu

Wiertarki pneumatyczne – kolejny sprzęt działający z kompresorem

Wiertarka pneumatyczna podczas swojej pracy zużywa sprężone powietrze, i nie rzadko wykorzystywana jest do pracy ciągłej. Dlatego też kompresor powinien cechować się odpowiednimi parametrami oraz posiadać zbiornik o konkretnych właściwościach. Innym rodzajem urządzeń przydatnych niekiedy w ramach mniej cyklicznych prac użytkowania są także wiertarki do drewna, tworzyw czy innych typowo warsztatowych obowiązków. Wiertarki pneumatyczne są proste w serwisie, lekkie, bezpieczne i wygodne dla użytkownika – a to nie wszystkie ich zalety.

pistolet do lakierowania drewna

Wybór nalezy dostosować zależnie od tego, na jakim rodzaju drewna będą wykonywane docelowo otwory – wyróżnia się tu np. wiertarki pionowe, poziome i wielowrzecionowe.

kompresor budowlany dla profesjonalistów

Użytkownicy sięgają także powszechnie po taki sprzęt jak wiertarka ręczna czy wiertarki do metalu.

wiertarka do metalu

Podsumowując – kompresor stanowi niejako bazę wyposażenia warsztatów w celu umożliwienia sprawnego działania innych maszyn. To niejako serce warsztatu, dlaczego przed zakupem warto poświęcić odpowiedni czas na znalezienie odpowiedniego modelu. To decyzja, którą podejmuje się raz na długi czas. Wybierz mądrze!

Kompresor tłokowy wysokiej jakości