narzednik.pl

Warsztat Dom i Ogród

jak pomalować meble na biało
Budownictwo

Tanie i proste sposoby jak pomalować meble na biało

Wraz z latami wygląd naszych mebli może ulegać zmianie. Najczęściej stają się one coraz mniej atrakcyjne i zapewne będą nadawać się do wymiany. Istnieje jednak prosta metoda, która odświeży ich wygląd i nie będzie kosztowała fortuny. Jeżeli ktoś posiada umiejętności majsterkowicza i trochę sprzętu można w bardzo szybki sposób zapewnić sobie nowoczesne meble.

Biel jest trendy

Obecnie jednym z najpopularniejszych kolorów panujących w mieszkaniach jest biel. Znajdziemy ją w kuchni, łazience, korytarzu oraz we wszystkich pokojach. Jeszcze przed kilkoma laty dominowały wszelkiego rodzaju odcienie pastelowe kolorów, które sobie tylko wymyśliliśmy. Jednak trendy się zmieniają i najpopularniejsza biel wraca do łask. Zachodzi zatem pytanie jak pomalować meble na biało, aby efekt był zadowalający? Zastanówmy się nad tym pytaniem dłużej.

Przede wszystkim należy się zastanowić z jakiego materiału mamy wykonane meble. Jeżeli jest to drewno mamy nieco więcej możliwości a efekt będzie na pewno bardziej zadowalający niż w przypadku płyty wiórowej. Pomalowanie mebli drewnianych na biało, poprzedzone odpowiednimi zabiegami, powali na kolana wszystkich gości. Drewno bowiem możemy odpowiednio przygotować. Dokładne szlifowanie starej farby czy lakieru, następnie pomalowanie nową farbą i lakierem daje efekt niemal nowych mebli. W przypadku mebli z płyty wiórowej nie powinniśmy wykonywać szlifowania. Możemy zniszczyć wierzchnią warstwę okleiny i z takich mebli nic już nie zrobimy. Dlatego tutaj możemy tylko i wyłącznie nałożyć nowy kolor na już istniejący. I tutaj pojawia się problem krycia koloru. Jeżeli wybierzemy dobrej jakości farbę i lakier osiągniemy bardzo dobry efekt. Jeżeli natomiast wybierzemy tańsze produkty, gdzie nie jesteśmy pewni jakości krycia, możemy być zmuszeni powtórzyć malowanie. Ale w jaki sposób malować, aby osiągnąć piękną powierzchnię?

Malowanie natryskowe

Obecnie najpopularniejszą i zarazem najskuteczniejszą metodą na malowanie mebli to natrysk farbą lub lakierem. Praca pędzlem zawsze wiąże się z niedokładnością krycia czy zaciekami. W przypadku natrysku jesteśmy w stanie naprawdę czysto i schludnie pomalować każde meble niezależnie od tego z jakiego materiału są one wykonane. Natrysk ma również tą zaletę, że dokładnie i równomiernie rozprowadza materiał. Malowanie ręczne za pomocą pędzla lub wałka będzie wiązać się z podwójnymi lub potrójnymi warstwami, które na końcu naszej pracy mogą być widoczne. Na rynku można zakupić tanie agregaty malarskie dla majsterkowiczów.