narzednik.pl

Warsztat Dom i Ogród

wady i zalety ogrzewania podłogowego
Porady

Wady i zalety ogrzewania podłogowego

Nie ulega wątpliwości, że w ostatnich latach ogrzewanie podłogowe staje się coraz bardziej powszechne i znacznie zyskuje na popularności. Warto zdawać sobie sprawę, że jest wiele różnic pomiędzy nim a ogrzewaniem grzejnikowym, które wszyscy doskonale znają. Co ciekawe, dotyczy to nie tylko sposobu prowadzenia instalacji, ale także przede wszystkim mocy grzewczej systemu oraz sposobu przekazywania ciepła. Niewątpliwie ogrzewanie podłogowe posiada zarówno wiele zalet oraz wad. Zdecydowanie warto więc bliżej im się przyjrzeć.

Zalety ogrzewania podłogowego

Wielu ekspertów podkreśla, iż takie rozwiązanie to nic innego, jak oszczędność energii. Ciepła podłoga sprawia, że znacznie intensywniej odczuwa się temperaturę w danym pomieszczeniu, co pozwala ją zmniejszyć nawet o 2°C. Niewątpliwie przekłada się to także na zaoszczędzenie części pieniędzy. Kolejną zaletą jest odpowiednie rozłożenie temperatury. Mowa tu o tym, że dla zdrowia człowieka znacznie korzystniejsze jest, gdy wyższa temperatura jest przy jego dolnej partii ciała, a mniejsza przy górnej.
Co ciekawe, ogrzewanie podłogowe sprawia, że temperatura jest niższa, a to z kolei przekłada się chociażby na zwiększenie wilgotności względnej w pomieszczeniach przy której każdy człowiek zdecydowanie lepiej funkcjonuje. Nie ulega także wątpliwości, że kluczową rolę odgrywa tu oczywiście estetyka całego wnętrza. Instalacja ogrzewania podłogowego jest w całości schowana pod podłogą, dzięki czemu w bardzo pozytywny sposób wpływa to na ogólny wygląd pomieszczeń. Jest to więc oczywiście ogromna zmiana w porównaniu do grzejników, które były bardzo widoczne i zajmowały dosyć dużo miejsca w pokojach. Warto także wspomnieć, że w tym przypadku nie unosi się żaden kurz. Wynika to z tego, iż nie powstaje tu ruch powietrza. W ten sposób znacznie łatwiej jest utrzymać czystość na tego typu podłożu.

Wady ogrzewania podłogowego

Należy zdawać sobie jednak sprawę, że ogrzewanie podłogowe ma kilka znaczących wad. Mowa tu chociażby o tym, iż rozwiązanie to jest znacznie droższe niż koszt wcześniej wspomnianej instalacji grzejnikowej. Jak się również okazuje trzeba niestety zrezygnować z puszystych dywanów, które mają przecież doskonałe właściwości termoizolacyjne. Co ciekawe, gdy nastąpi awaria niestety należy skuć podłogę. Po jakimś czasie ponownie trzeba wypełnić ją betonem. Jest to zarówno duży koszt oraz ogromna ilość dodatkowej pracy. Ponadto trzeba liczyć się także z nawet kilkutygodniowym wyłączeniem ogrzewania, gdyż świeży beton musi wyschnąć, a cała czynność naprawy jest pracochłonna. Warto mieć także świadomość, że ogrzewanie podłogowe może zostać zastosowane tylko i wyłącznie w dobrze ocieplonych budynkach.

Jak doskonale widać wyżej wymienione wady i zalety ogrzewania podłogowego sprawiają, że nadal wiele osób waha się nad jego zastosowaniem w swoich domach. Nie da się też jednoznacznie odpowiedzieć, czy warto postawić na takie rozwiązanie. Jest to oczywiście indywidualna decyzja jednak przed jej podjęciem należy dokładnie zapoznać się z tym tematem.