narzednik.pl

Warsztat Dom i Ogród

wystrój skandynawski
Dom i Ogród

Wystrój skandynawski – co należy o nim wiedzieć?

Każdy z nas obecnie zwraca baczną uwagę na to, jak urządzić swój dom, czy też mieszkanie, aby nam się w nim wygodnie żyło. Aranżacja wnętrz w ostatnich czasach cieszy się ogromną popularnością. Jedną z najmodniejszych propozycji jest wystrój skandynawski. Co należy o nim wiedzieć?

Co nieco z historii

Pomysł na to, aby w architekturze pojawił się styl skandynawski wziął się od pewnego malarza nazwiskiem Carl Larsson, który żył na przełomie XIX i XX wieku. Malarz był mocno związany ze Szwecją, skąd pochodził. Tworzył on bajeczne obrazy na których w jasnych barwach przedstawiał codzienne życie swoich rodaków. Główny kolor, jaki był przez niego użytkowany to biel. To od niego wzięły się pierwsze pomysły, aczkolwiek ten styl zaczął się jeszcze bardziej rozprzestrzeniać na przełomie lat 50. i 60.,kiedy to została wręczona nagroda Lunning Prize,którą to otrzymali skandynawscy architekci. Od tej pory ten styl aranżacji wnętrz stał się jeszcze bardziej popularny rozprzestrzeniając się nie tylko na Europę, ale również na inne kontynenty.

Cechy charakterystyczne

Jakie są cechy charakterystyczne wystroju skandynawskiego? Pierwszy, to wspomniana już wyżej biel. Tak, ten kolor jest zdecydowanie zalecany, jeżeli chodzi o takie wnętrza, chociaż na przestrzeni lat można spotkać się z przełamaniami, jeżeli chodzi o ten wystrój. Niektórzy stosują się wiernie do tego wyznaczniku i za główny kolor obierają biały. Jeżeli ktoś uważa, że sama biel jest za nudna, to może dobrać do tego naturalny kolor zielony, beżowy, ecru, czy nawet czarny, który w ostatnich czasach cieszy się ogromną popularnością.

Drugą cechą charakterystyczną jest prostota. Styl skandynawski celuje w minimalizm bez zbędnych ozdób. Tutaj nie ma miejsca na piękne wykończenia, czy też ozdobne fronty, jak to często bywa w przypadku mebli zaprojektowanych w stylu tradycyjnym. Szczególną popularnością w tym stylu, cechują się tego typu krzesła, które swoim minimalizmem tworzą niezwykłe wyposażenie wnętrza w skandynawskim stylu. Surowość i zachowanie prostych kształtów to podstawa. Widać to nawet w uchwytach, jakie stosowane są przy meblach w takim stylu. Są one na ogół proste, kanciate lub czasem nie widać ich w ogóle. Często mówi się przez to, że styl skandynawski polecany jest dla osób, które nie lubią dużo czasu spędzać na porządkach. W takim przypadku prace porządkowe na pewno nie będą trwać tak długo.

Skoro już mowa o minimalizmie, to widać to również w ilości sprzętów, jakie są obecne w danym pomieszczeniu. Jest ich ograniczona ilość, dzięki czemu mamy do czynienia z większą ilością wolnego miejsca. Warto wiedzieć, że dzięki temu w pokoju będzie panował większy ład oraz harmonia, który będzie sprzyjał naszemu odpoczynkowi – w szczególności, jeżeli w tym stylu urządzona jest nasza sypialnia.

Kolejną zaletą jest fakt, że wnętrza w stylu skandynawskim pozwalają na optyczne powiększenie całego wnętrza, dlatego poleca się je w szczególności do małych domów. Dzięki takiemu efektowi wizualnemu całość wyda się jeszcze bardziej atrakcyjna, a my dzięki temu z większą przyjemnością będziemy zawsze wracać do naszych gustownie urządzonych, domowych wnętrz.