narzednik.pl

Warsztat Dom i Ogród

dom jednopoziomowy
Budownictwo

Dom jednopoziomowy – jego wady i zalety

Obecnie w przestrzeni można spotkać wiele domów jednorodzinnych, które posiadają tylko jeden poziom. Czy inwestycja w taki dom jest opłacalna? Czy każdy może pozwolić sobie na zbudowanie takiego domu? Czy dom jednopoziomowy zawsze będzie spełniał nasze wymagania? Warto przyjrzeć się zaletom oraz wadom takich domów.

Zalety domu jednopoziomowego

Mówi się, że domy o jednym poziomie powodują bliższe kontakty z naturą. W końcu od gołej ziemi dzieli nas tylko posadzka. Wystarczy tylko wyjść do ogrodu, aby móc poczuć ją pod swoimi stopami. Specjaliści od budowy takich domów mówią, że wiele osób, które starają się żyć eko, samoistnie wybierają projekty takich domów, aczkolwiek nie są nawet świadomi panujących poglądów.
Pierwszą zaletą takiego domu jest to, że wszystko znajduje się na jednym poziomie. Nie musimy martwić się żadnymi schodami, które są często wielkim utrapieniem, jeżeli w domu na co dzień mieszkają starsze osoby. Nawet, jeżeli przyjeżdżają oni tylko w gości, to z powodu schodów nie będziemy mogli zaprosić ich na wyższe kondygnacje. Dom parterowy rozwiązuje ten problem, a wszystko zawsze będziemy mieli pod ręką.
Brak schodów sprawia również to, że zyskujemy miejsce. Zawsze będzie można daną powierzchnię przeznaczyć na coś innego. Do tego będziemy mieli z rodziną lepsze kontakty i zawsze będziemy mogli spędzić ze sobą więcej czasu.
Do tego w domu parterowym nie ma mowy o długich i ciemnych korytarzach, który boją się zwłaszcza małe dzieci. Umiejscowienie wszystkiego na jednym poziomie sprawia, że komunikacja musi być usprawniona, jak również układ pomieszczeń musi być lepiej zaplanowany, dlatego będzie się to działo kosztem zmniejszenia powierzchni korytarzy.
Kolejną zaletą jest fakt, że dom parterowy zawsze można…w razie potrzeby rozbudować. Często bowiem bywa tak, że rodzice decydują się na jeden poziom ze względu na łatwiejszą opiekę nad dziećmi. Tylko że dzieci rosną, a ich potrzeby się zmieniają. Zarówno rodzice, jak również młodzi ludzie potrzebują własnej przestrzeni. Można sobie to zapewnić poprzez rozbudowanie domu o jeszcze jeden poziom.

Wady domu parterowego

Jedną z głównych zalet domu jednopoziomowego jest fakt, że nie zawsze może on powstać. Niektóre tereny są ograniczone przez polskie prawo budowlane i nie pozwalają one budować domu na jednej przestrzeni, jeżeli ktoś myśli o większym domu. Zamiast na płasko, to trzeba piąć się w górę, jeżeli chce się spełnić swoje własne standardy. Takie ograniczenia występują chociażby na terenach, które leżą na powierzchni ogródków działkowych.
Nie wszyscy są zadowoleni z tego, że dom jednopoziomowy jest taki płaski. Wydaje im się, że jest przez to nudny, dlatego nie chcą decydować się na niego. Do tego bryła domu parterowego może wydawać się zbyt duża, dlatego wolą zdecydować się na dom, który będzie „chudszy”, ale za to zgrabnie będzie piął się w górę.
Budowa domu parterowego jest dobra, aczkolwiek należy w dobry sposób rozważyć inwestycję w taki budynek, aby mieć pewność odnośnie dobrze podjętej decyzji.