narzednik.pl

Warsztat Dom i Ogród

Poznaj piłę stołową od Bosch
Budownictwo

Poznaj piłę stołową od Bosch i zapewnij sobie precyzyjne cięcie

Każdy majsterkowicz wie, że profesjonalne narzędzia wpływają na wydajność i zakres pracy oraz na łatwość tworzenia lub reperowania. Do każdej czynności potrzebny jest inny zestaw narzędzi – w artykule skupimy się na pile stołowej marki Bosch, wskażemy jej najważniejsze zalety oraz pomożemy wybrać piłę idealnie dopasowaną do potrzeb.

Jak zbudowane są piły stołowe Bosch?

Aby wybrać idealną piłę stołową, warto poznać jej budowę oraz najważniejsze parametry, które odpowiadają za jej wydajność oraz możliwości. Każda piła stołowa Bosch GTS 254 składa się z tarczy tnącej oraz ze stołu roboczego. Urządzenie ma silnik elektryczny o mocy 1800W i jest zasilane przewodowo – napięcie zasilania to 230 V. Piła marki Bosch GTS 254 posiada przedłużkę stołu o długości 265mm z rolką przesuwną, która pozwala zwiększyć zakres cięcia. Model wyposażony jest w wyłącznik przeciążeniowy, który wyłącza elektronarzędzie w przypadku zbyt silnego obciążenia.

Do jakich prac używa się piły stołowej?

Piły stołowe przeznaczone są do cięcia drewna o różnej grubości oraz materiałów drewnopochodnych – np. płyt wiórowych i meblowych oraz sklejek. Niektórych modeli pił można używać również do cięcia innych materiałów, takich jak: tworzywo sztuczne lub profile aluminiowe – zawsze jednak należy użyć do tego odpowiedniej tarczy tnącej.

Za pomocą piły stołowej tniemy materiały prostopadle do blatu roboczego, wydaje się więc, że nie będziemy w stanie wykonywać cięć kątowych. Zgadza się, ale np. w przypadku modelu piły Bosch GTS 254, mamy większy zakres cięcia, bo aż do 45° w pionie oraz od -30° do +30° w poziomie.

Piła stołowa dla majsterkowicza-amatora czy profesjonalny sprzęt?

Sklep internetowy z elektronarzędziami “Domitech” w swojej ofercie ma urządzenia przeznaczone zarówno dla profesjonalistów na co dzień pracujących z drewnem, jak i dla amatorów, którzy potrzebują piły stołowej okazjonalnie. W przypadku pił stołowych omawianej marki – produkty mają wystarczającą moc, aby mogły być używane w szerokim zakresie prac. 

piła stołowa

Kryteria wyboru piły stołowej, czyli na co zwrócić uwagę?

W tej części artykułu skupimy się na najważniejszych kryteriach, które pomogą dobrać idealną piłę stołową w zależności od rodzaju prac, do których będzie ona przeznaczona.

Moc znamionowa piły stołowej

Profesjonalny sprzęt do cięcia powinien mieć dużą moc znamionową. Co oznacza ten parametr? Moc znamionowa piły stołowej wyrażona w watach (W), określa maksymalną moc urządzenia podczas pracy. Im więc większy ten parametr, tym piła działa sprawniej, a majsterkowicz uzyskuje precyzyjniejsze cięcie. Duża moc może pośrednio wpływać na maksymalną grubość ciętego materiału.

Prędkość obrotowa piły stołowej

Kolejnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę podczas zakupów, jest prędkość obrotowa urządzenia, czyli ilość obrotów na minutę (RPM). Producent podaje ten parametr bez obciążenia, czyli prędkość obrotowa jest liczona bez przycinanego materiału. Trzeba tutaj zaznaczyć, że RPM zależy nie tylko od mocy silnika, ale również od średnicy tarczy – im większa tarcza, tym mniejsza prędkość obrotowa. Urządzenia uważane za wydajne i skuteczne mają prędkość obrotową powyżej 4000 obrotów/minutę.

Tarcze – najważniejsze parametry

Tarcza, to oprócz silnika, najważniejszy element piły. Znaczenie ma średnica tarczy oraz średnica otworu tarczy, która powinna pasować do wrzeciona piły stołowej. W urządzeniach przeznaczonych do prostopadłego cięcia stosuje się tarcze o średnicy od 200 mm do 300 mm. Średnica tarczy wpływa na wydajność oraz na precyzję cięcia. Im większa średnica, tym większa skłonność do drgań, co może wpływać na jakość cięcia. Z kolei za pomocą dużych tarcz będziemy w stanie ciąć materiały o większej grubości. Wielkość tarczy tnącej wpływa na maksymalną wysokość cięcia – np. piła z tarczą o średnicy 254 mm będzie w stanie przeciąć drewno o grubości ok. 80 mm. W niektórych sprzętach tarcze można wymieniać, dzięki temu za pomocą jednego urządzenia będziemy mogli przycinać również inne materiały. 

Dodatkowe funkcje elektronarzędzi

Wybierając sprzęt do warsztatu, warto zastanowić się, gdzie i do czego będzie on używany. Piły przeznaczone do warsztatów mogą być wyposażone w przyłącze do odsysania trocin – rozwiązanie działa trochę jak to stosowane w szlifierkach. Odkurzacz podpina się do adaptera podczas pracy urządzenia, dzięki temu ograniczamy bałagan i pracujemy w znacznie przyjaźniejszych warunkach. Niektóre modele (np. GTS 635-216) charakteryzują się kompaktowym rozmiarem, przez co można je łatwo przenosić i używać ich wszędzie tam, gdzie w dany momencie są potrzebne.

Materiał zewnętrzny