narzednik.pl

Warsztat Dom i Ogród

Jak ciąć żeliwo
Lifestyle

Jak ciąć żeliwo?

Żeliwo to stop żelaza z węglem, który jednak — w przeciwieństwie do stali — charakteryzuje się dużo większą zawartością węgla. Niektóre z żeliw osiągają zawartość grafitu wynoszącą nawet 6,67 procent. To przedkłada się na rosnącą twardość, ale i kruchość materiału.

Cięcie żeliwa, a wady materiałowe

Żeliwo to materiał bardzo trudny w obróbce mechanicznej. Świadczy o tym m.in. to, że jego cięcie ostrzami „uzbrojonymi”w warstwę węglików spiekanych prowadzi do ich szybkiego zużycia. Co gorsza, szybko zużywająca się krawędź z węglika zwiększa prawdopodobieństwo uszkodzenia krawędzi obrabianego materiału. Wie o tym np. każdy, kto obrabiał żeliwne koła rozrządu. Pojawiające się tu i ówdzie dziury, wgłębienia i pęknięcia nie zawsze mogą zostać wyfrezowane. Poza tym stosowanie węglików spiekanych utrudnia „utrzymanie”wymiaru obrabianego detalu, co jest istotnym problemem np. podczas toczenia otworów pod wałki.

Czym ciąć żeliwo?

Nowoczesne tarcze do żeliwa są pokryte warstwą diamentu, a więc najtwardszego, znanego naturze tworzywa. Ich wytrzymała krawędź tnąca pozwala je wykorzystać zarówno podczas cięcia (obróbki) elementów żeliwnych, jak i w trakcie przycinania betonu (w tym zbrojonego), asfaltu, kamienia, włókna szklanego i wielu innych struktur o podobnej twardości. Większość tarcz żeliwnych posiada specjalne, strukturalne nacięcia, dzięki którym można skutecznie odprowadzać pył powstały w trakcie cięcia żeliwa. Przypominamy, że obróbka mechaniczna elementów żeliwnych wiąże się z powstaniem wielu drobnych cząstek, które w toku cięcia muszą zostać odprowadzone na zewnątrz.

Jak konstruowane są tarcze diamentowe do żeliwa?

Dostępne na rynku tarcze diamentowe do cięcia żeliwa produkowane są najczęściej na dwa różne sposoby:

  1. Z wykorzystaniem proszku diamentowego, którym obsypuje się nie tylko krawędź tnącą, ale też boczne płaszczyzny tarczy. Jest to metoda często stosowana, gdyż zapewnia stabilne połączenie między tarczą a krawędzią diamentową.
  2. Z wykorzystaniem elementów lutowanych, które mocowane są do tarcz w próżni ochronnej. Dzięki temu lutowana krawędź stabilnie trzyma się podłoża nawet w toku intensywnego oddziaływania mechanicznego na tarczę.

Tarcze diamentowe do cięcia żeliwa mają charakter uniwersalny. Oznacza to, że można korzystać z nich w trakcie wykonywania różnych rodzajów prac i to niekoniecznie związanych z cięciem żeliwa.

Reasumując, cięcie żeliwa za pomocą tarcz diamentowych to obecnie jedyna sensowna i ekonomiczna metoda obróbki mechanicznej tak wymagającej struktury.