narzednik.pl

Warsztat Dom i Ogród

lawenda uprawa w ogrodzie
Budownictwo

Lawenda uprawa w ogrodzie – lawendowy raj we własnym ogrodzie

Podziwiamy przepiękne pola lawendy we Francji, które nie tylko zdają się rozciągać w nieskończoność, ale także roznoszą wyjątkowo przyjemny zapach. Nie trzeba jechać do Francji, bo można cieszyć się takim widokiem i zapachem we własnym ogrodzie. Lawenda uprawa w ogrodzie nie jest trudna. Jak stworzyć swój własny lawendowy raj?

Lawenda z własnego ogródka — jak to działa?

Chociaż lawenda pochodzi z regionu Morza Śródziemnego, jeśli stworzymy jej odpowiednie warunki, będzie się czuła u nas jak w domu. Jeśli rośliny mają wystarczająco dużo słońca, są zaskakująco łatwe w pielęgnacji.

Uprawa lawendy — ważne światło słoneczne

Lawenda potrzebuje słońca, dlatego szczególnie istotna jest spora dawka światła słonecznego. Jeśli jednak w ogrodzie mamy słońce tylko rano lub wieczorem, nie musimy rezygnować z lawendowego raju. Ponieważ istnieje rodzaj lawendy, który wspaniale rośnie i kwitnie nawet w półcieniu — Lavendula angstifolia.

Podłoże — w jakiej glebie lawenda czuje się najlepiej?

W przeciwieństwie do wielu znanych nam kwiatów i krzewów lawenda nie lubi mokrej, bogatej w składniki odżywcze gleby. Jeśli taką glebę mamy w ogrodzie, można wymieszać ja z piaskiem i kamykami. W ten sposób unikniemy nadmiernej wilgoci. Należy również pamiętać, aby przede wszystkim nie podlewać lawendy zbyt mocno.

Niektórzy wolą sadzić krzewy lawendy w doniczkach niż na rabatach, to też nie jest problem. Do sadzenia można użyć doniczek o pojemności 10 litrów lub większych. Jednak ważne jest, aby również tutaj unikać zalegania wody.

Pielęgnacja lawendy

Jeśli chodzi o pielęgnacje lawendy, często mniej znaczy więcej. Podobnie jak w przypadku podlewania, można ja również oszczędnie nawozić. Wystarczy to zrobić raz wiosną.

Wiosną to również dobry czas na przycięcie zdrewniałych gałęzi. Jeśli na gałęziach nie widać nowych pędów, można je również z czystym sumieniem przyciąć. Jeśli pojawiają się nowe pędy, zaleca się bardzo oszczędne przycinanie. Jednak ważne jest, aby regularnie powtarzać przycinanie wiosną każdego roku.

Hibernacja

Lawenda to roślina wieloletnia i mrozoodporna, dzięki czemu można się cieszyć przyjemnym zapachem dłużej niż przez jedno lato.

Należy jednak uważać z nowo posadzonymi krzewami. Najlepszym sposobem ochrony przed mrozem jest przykrycie ziemi liśćmi i gałęziami. Od drugiego roku zwykle nie trzeba się już martwić o swoje rośliny.

Inaczej jest w przypadku roślin doniczkowych. Ponieważ są one znacznie bardziej podatne na niekorzystne działanie wiatru i mrozu, należy zimować lawendę doniczkową w suchym i osłoniętym od wiatru miejscu. Można również owinąć doniczkę włókniną i folią bąbelkową, aby jeszcze bardziej ochronić roślinę przed mrozem.

W trosce o środowisko — lawenda przyjazna pszczołom

Lawenda to raj dla pszczół, trzmieli i motyli. Jest nie tylko pilnie zapylana przez pszczoły, ale również lubią ją wykorzystywać jako źródło pożywienia.

Rozmnażanie lawendy

Przy odrobinie szczęścia można samodzielnie rozmnożyć swoją lawendę. Wystarczy odłamać zdrewniałą, ale mocną gałąź z jednego z krzaków lawendy. Po kilku dniach w wodzie powinna się ukorzenić. Teraz wszystko, co trzeba zrobić, to posadzić to odgałęzienie w grządce i poczekać, aż nowy krzew wyrośnie z ziemi.

Lawenda jest niezwykle wszechstronna

Znane są małe pachnące saszetki do szafy na bieliznę. Wystarczy włożyć kilka suszonych gałązek do małej torebki, a w szafie rozniesie się przyjemny zapach lawendy. W kuchni z łatwością można wykorzystać liście i kwiaty lawendy jako mieszankę przypraw. Lawenda jest również znaną rośliną leczniczą.