narzednik.pl

Warsztat Dom i Ogród

DSO
Lifestyle

DSO – Kontrola Linii Głośnikowych

Korzystając z obiektów użyteczności publicznej nie zastanawiamy się nad normami bezpieczeństwa jakie dane obiekty muszą spełniać. Jedna z nich dotyczy skutecznej ewakuacji, a do tego potrzebna jest odpowiednia komunikacja o zagrożeniu. Takową zapewnia nam dźwiękowy system ostrzegawczy, w skrócie DSO.

Choć z dźwiękowymi systemami ostrzegawczymi spotykamy się na co dzień, to jednak nie mamy świadomości o ich istnieniu. Taki system musi być zainstalowany m.in. w galeriach handlowych, salach widowiskowo-sportowych, kinach, teatrach, szpitalach, stacjach metra, czy też dworcach, w których może przebywać więcej niż 500 osób. Głównym zadaniem systemu DSO jest szybkie zaalarmowanie osób przebywających na terenie danego obiektu, jak i personelu który będzie czuwał nad sprawnym procesem ewakuacji. Podstawowymi elementami systemu są centrala (CDSO), zasilacz oraz linie głośniowe wraz z głośnikami i modułami kontroli linii. Dźwiękowy system ostrzegawczy musi być w ciągłej gotowości, więc niezwykle ważne są regularne kontrole sprawności linii głośnikowych. W czasie braku zagrożenia system jest wykorzystywany do nadawania reklam, czy też odtwarzania muzyki (np.: w galeriach handlowych).  Sam fakt, że system działa bez zastrzeżeń podczas pełnienia opcjonalnych funkcji nie zwalnia z obowiązku przeprowadzenia jego kontroli, ponieważ kluczową kwestią jest jego sprawność podczas wystąpienia zagrożenia. Każdy system musi zostać wykonany w sposób zapewniający ochronę jego elementów – musi posiadać m.in. odporność na wysokie temperatury, odpowiedni poziom natężenia sygnału, oraz zgodnie z normami musi posiadać opcję przeprowadzenia bieżącej kontroli. Wracając do elementów składowych systemu – sama centrala to nie wszystko, bo najbardziej narażone na uszkodzenia są linie głośnikowe. Aby upewnić się, że w razie zagrożenia sygnał alarmowy zostanie odpowiednio i sprawnie przekazany do osób znajdujących się na danym obiekcie wykorzystuje się poniższe metody.

Jedną z najpopularniejszych jest kontrola linii głośnikowej przy użyciu tonu pilota oraz modułu końca linii. Takie rozwiązanie wyposażone jest w generator sygnału testowego, zazwyczaj o częstotliwości 20 kHz oraz czujnik, który odbiera sygnał. Wspomniany czujnik łączony jest z modułem końca linii, który montowany jest za ostatnim głośnikiem. Dzięki zastosowaniu tego systemu można wykryć uszkodzenie w torze transmisyjnym, ponieważ czujnik wychwytuje brak tonu pilota i sygnalizuje awarię. Metodę kontroli można dostosować zależnie od budowy układu, jednak posiada ona jedną drobną wadę – nie jest w stanie wykryć usterek, bądź kradzieży poszczególnych głośników, gdyż wszystkie elementy systemu musza być projektowane z zachowaniem ciągłości linii oraz w sposób uniemożliwiający wystąpienie zwarcia. To powoduje, że niektóre głośniki można zdemontować bez uszkadzania linii, a więc ton pilota będzie wciąż odbierany mimo braku głośników, co skutecznie uniemożliwi nadawanie komunikantów w razie zagrożenia. Dla lepszego sprawdzenia systemów wykonuje się metodę kontroli poprzez monitorowanie impedancji. Moduł sterujący linii przechowuje odpowiednie wartości jej impedancji, które mierzone są zaraz po podłączeniu do centrali. Ustalane są także bazowe wartości i możliwe odchylenia (zazwyczaj na poziomie 5%), ponieważ impedancja może się wahać zależnie od zmian w topologii czy sposobie podłączenia głośników do odczepów transformatorowych. Dzięki temu można wykryć uszkodzenie bądź kradzież głośników.

Na rynku istnieje wiele rozwiązań dźwiękowych systemów ostrzegawczych, jeden z nich produkowany jest przez polską firmę pAudio. System DSO IVO.  Ma on budowę modułową, przez co kontroler główny łatwo może zostać rozszerzony o kolejne elementy. System wyposażony jest w moduł komunikatów i sygnałów alarmowych, rejestruje ponad 2000 zdarzeń systemowych oraz obsługuje 4 strumienie audio w tym samym czasie. Sygnał pomiędzy modułami transmitowany jest drogą cyfrową poprzez przewód miedziany, a opcjonalnie można zastosować światłowód. Rozwiązanie proponowane przez pAudio może być kontrolowane na oba wspomniane wcześniej sposoby zapewniając niezawodne działanie i bezpieczeństwo osób przebywających na terenie obiektu.

Podsumowując, żeby dźwiękowy system ostrzegawczy działał poprawnie musi być na bieżąco kontrolowany, a także musi spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa. Odwiedzając lokalną galerie handlową warto pamiętać, że muzyka wpadająca w ucho to nie tylko element który ma umilać czas. Jest to profesjonalny system dźwiękowo ostrzegawczy, zainstalowany na zlecenie inwestora, który przede wszystkim dba o bezpieczeństwo klientów oraz personelu obiektu.

Więcej informacji o Dźwiękowych Systemach Ostrzegawczych na stronie http://systemyflortech.pl/dzwiekowy-system-ostrzegawczy-dso/.