narzednik.pl

Warsztat Dom i Ogród

wiertarki akumulatorowe
Porady

Wiertarki akumulatorowe czy sieciowe?

Wiertarka to jedno z podstawowych urządzeń używanych podczas remontu. Na rynku znaleźć można wiele odmian posiadających różne wyposażenie, moc czy też oczywiście jakość. Nie da się jednak ukryć, że tą najważniejszą różnicą jest sposób ich zasilania. Czy lepsze będą wiertarki akumulatorowe, czy też może jednak te zasilane bezpośrednio z sieci elektrycznej?

Charakterystyka wiertarki sieciowej

Wiertarka sieciowa posiada tę jedną niezwykle istotną zaletę, że można jej używać bez przerwy. Stały dostęp energii z gniazdka elektrycznego powoduje, że nie trzeba martwic się o możliwość rozładowania akumulatora, oraz oczywiście i przerwanie pracy na czas jego ładownia. Co więcej, dzięki temu, że energia pochodzi z sieci, silnik takiej wiertarki może być mocniejszy, a to sprawia, że sieciowy model wiertarki daje możliwość wiercenia szybciej i efektywniej. Dzięki temu można jej również używać do wiercenia w znacznie bardziej wymagających materiałach.
Oczywiście wiertarka tego typu posiada również pewne wady. Mowa tu jest oczywiście o tym, że jej używanie i podłączanie bywa niekiedy dość kłopotliwe. Co więcej, posiada ona ograniczony zakres pracy. Co prawda jej przewód zasilający z reguł jest dość długi, a dodatkowo można go wydłużyć poprzez przedłużacz, lecz mimo to nie ma się pełnej swobody pracy.

Charakterystyka wiertarki akumulatorowej

Jeśli komuś zależy na tym, aby pracować z wiertarką możliwie jak najwygodniej, nie martwić się o przewód czy też jego długość, a co najważniejsze, o jego plątanie się pod nogami podczas pracy, to w tym wypadku zdecydowanie poleca się wiertarkę akumulatorową. Dzięki temu, że posiada ona własne, umieszczone w obudowie źródło zasilania, można z nią podejść właściwie w dowolne miejsce i tam wykonywać otwory.
Niestety tak forma wiertarki ma także wady. Przede wszystkim najważniejszą jest ta, że czas pracy na akumulatorze jest bardzo mocno ograniczony. Oczywiście można posiłkować się zapasowym modułem zasilającym, który można szybko wymienić podczas rozładowania pierwszego, lecz mimo wszystko nie daje to wygody pracy, jaką ma wiertarka sieciowa. Co więcej, moc takiego modelu jest niższy, ponieważ ograniczony jest ilością energii akumulatora. Nie można również zapominać o tym, że akumulator swoje waży, a to sprawia, że wiertarka akumulatorowa pomimo mniejszej mocy i mniejszego silnika, pozostaje modelem cięższym, niż wersja sieciowa.

Podsumowanie

Jak więc widać, zarówno jeden, jak i drugi model posiada pewne wady, lecz również i zalety, stanowiące jego przewagę. Warto więc przed podjęciem decyzji i zakupie poważnie się zastanowić, która cecha będzie ważniejsza.