narzednik.pl

Warsztat Dom i Ogród

5 podstawowych informacji o malowaniu proszkowym
Budownictwo

5 podstawowych informacji o malowaniu proszkowym

Malowanie proszkowe to współcześnie jedna z najpopularniejszych metod wykorzystywanych w lakiernictwie. Ale na czym ono właściwie polega? Oto pięć najważniejszych informacji dotyczących malowania proszkowego.

Na czym polega malowanie proszkowe?

Inaczej nazywa się je malowaniem na sucho. Cały proces, kiedy dany element jest już przygotowany do malowania, rozpoczyna się od pokrycia powierzchni przy pomocy specjalistycznego proszku, posiadającego właściwości elektrostatyczne.

Następnie całość jest przenoszona do specjalistycznego pieca polimeryzacyjnego, gdzie w wysokiej temperaturze, od 140 do 200 stopni Celsjusza, zachodzi proces utwardzania powłoki farby.

Farba dotrze wszędzie

Jest to metoda najczęściej wykorzystywana w przypadku elementów, które ciężko pokryć przy pomocy tradycyjnego pędzla i farby. Dotyczy to przedmiotów o skomplikowanym kształcie, drobnych wymiarach lub precyzyjnym przeznaczeniu.

Powierzchnia malowana metodą proszkową odznacza się szczególną estetyką. Jest gładka, brak na niej spękań, zacieków, nierówności czy pęcherzyków powietrza. To efekt, którego nie da się osiągnąć dawniej stosowanymi technikami.

Wszechstronność

Nie jest regułą, że malowanie proszkowe stosuje się tylko wtedy, kiedy mamy do czynienia ze skomplikowanymi elementami. Świetnie sprawdzi się także przy prostych projektach i można je wykorzystywać do wielu materiałów – metalu, stali, aluminium, a rzadziej w przypadku drewna.

Trwałość i estetyka

Co niezwykle ważne, malowanie proszkowe zapewnia nam wieloletnią gwarancję wytrzymałości. Kolory na powierzchniach, które zostały poddane temu procesowi, nie blakną, a farba nie łuszczy się i nie odpada. Ponadto tego typu farba zapewnia wysokiej jakości ochronę przed korozją oraz uszkodzeniami.

Na dodatek malowanie na sucho zapewnia bogatą gamę kolorów oraz wykończeń.

Ekologia

Malowanie proszkowe jest procesem ekologicznym, ponieważ nie emituje szkodliwych dla otoczenia substancji i nie wymaga używania rozpuszczalników. Cały proces odbywa się w zamkniętej i specjalnie przygotowanej hali. Nie zagraża pracownikom, ani innym osobom.

Opracowanie: działająca na Śląsku lakiernia proszkowa Max-Lack.