narzednik.pl

Warsztat Dom i Ogród

pianka czy wełna
Budownictwo

Co lepsze pianka czy wełna?

Z dużą dozą prawdopodobieństwa każda osoba, które podejmuje się takiej czynności, jaką jest termoizolacja poddasza zastanawia się, jaki produkt będzie lepszy. Zazwyczaj masa ludzi zadaje sobie pytanie: pianka czy wełna? Przede wszystkim warto porównać parametry techniczne oraz użytkowe.

Jaka wełna i pianka będzie odpowiednia?

Warto wiedzieć, iż do ocieplenia poddasza stosuje się przede wszystkim mat oraz płyt z wełny szklanej, czasem również skalnej, która świetnie się sprawdza w przypadku dachów skośnych. Pamiętajmy, iż nie wszystkie produkty są uniwersalne. Przede wszystkim różnią się strukturą, gęstością, a także parametrami fizykochemicznymi. Natomiast jeśli chodzi o pianki natryskowe w głównych zestawieniach tabelarycznych można zobaczyć piany zamkniętokomórkowe. 

Skład oraz wpływ na nasze zdrowie

Warto wspomnieć, iż niejednokrotnie były pogłoski, że wełna ma rakotwórcze włókna. Jednakże Ministerstwo Zdrowia przebadało oba specyfiki i sprawdziło ich skład. Okazało się, że nie stwierdzono u nich bezpośredniej szkodliwości, co jest ogromną zaletą. Jednak pomimo tego należy przestrzegać procedur wykonawczych. 

Co należy porównać, decydując się na określone rozwiązanie?

Z pewnością podjęcie prawidłowej decyzji wymaga od nas dużo czasu. Pamiętajmy, aby nie zostawiać niczego na ostatnią chwilę. Dlatego należy przede wszystkim porównać parametry termoizolacyjne materiału, oraz paroprzeprzepuszczalność. Pamiętajmy, że zarówno wełna, jak i pianka to materiały, które są otwarte dyfuzyjnie. Oznacza to, że przepuszczają parę wodną. Należy wiedzieć, iż im niższy jest współczynnik oporu dyfuzyjnego pary wodnej to paroprzepuszczalność jest większa. Musimy również zwrócić uwagę na palność. W przypadku wełny wyroby, które używane są do ocieplania poddasza zazwyczaj mają najwyższą klasę reakcji na ogień, czyli A1. Natomiast w przypadku pianki jest to najniższa możliwa klasa reakcji na ogień, a mianowicie E. Należy mieć na uwadze cechy użytkowe, czyli zwróćmy uwagę na zakup, przygotowanie oraz składowanie materiałów, możliwość samodzielnego montażu, a także czy istnieje możliwość naprawy ewentualnych błędów. Ostatni element, który powinien być na naszym celowniku to dosyć ważna rzecz, a mianowicie trwałość. Pamiętajmy, że skos dachowy to jedyny element, który może wpływać na pogorszenie parametrów ociepleniowych to czas. Wełna oraz pianka nie zmieniają swojej struktury czy właściwości. Jednakże pianka może opadać, jeśli montaż został źle przeprowadzony. A może ocieplanie styropianem? Sprawdź co radzą fachowcy na kosbud.com.pl