narzednik.pl

Warsztat Dom i Ogród

Cechy krat pomostowych seratowanych
Budownictwo

Cechy krat pomostowych seratowanych

Kraty pomostowe są elementami konstrukcyjnymi, które wykonuje się najczęściej ze stali. Wykorzystuje się je głównie w budownictwie przemysłowym i chemicznym, choć to oczywiście nie jedyne miejsca, gdzie się przydają. Używa się ich w przypadku powierzchni, po których można chodzić, czyli schodów, pomostów lub kładek. Dobrze zabezpieczają także kanały, studzienki czy elewacje. Ich szczególny rodzaj to kraty pomostowe seratowane. Jakie mają cechy?

Rodzaje krat pomostowych

Kraty pomostowe można podzielić na dwa głównie rodzaje, które wskazują na technikę ich wykonania:

  • kraty zagrzewane,
  • kraty wciskane.

Kraty pomostowe zagrzewane powstają poprzez prostopadłe połączenie płaskowników nośnych z prętami poprzecznymi. Wymienione elementy łączą się ze sobą dzięki tzw. zagrzewaniu oporowemu, co oznacza, że podczas tego procesu pręty są wtapiane w płaskowniki. Kraty wciskane powstają natomiast poprzez wprasowywanie płaskowników poprzecznych w nacięty płaskownik nośny. Oba rodzaje krat pomostowych umożliwiają otrzymanie produktów o różnych rozmiarach, jak i wielkości oczek.

Oprócz tego można wyróżnić:

  • kraty pomostowe profilowane,
  • kraty pomostowe seratowane.

Kraty pomostowe profilowane służą jako pokrycie pomostów, podjazdów dla wózków inwalidzkich czy biegów schodowych. Mają wysokie właściwości antypoślizgowe, które zapewniają użytkownikom wysokie bezpieczeństwo. A do czego służą kraty pomostowe seratowane?

Kraty seratowane – charakterystyka

– Kraty seratowane zwane są też kratami ząbkowanymi lub nacinanymi. Ich ważną cechą jest zwiększony współczynnik tarcia. Stosuje się je szczególnie tam, gdzie wymagane są wysokie właściwości antypoślizgowe – tłumaczy przedstawiciel firmy METALZBYT Poznań. Sprawdzają się w przypadku śniegu, lodu czy smaru. Można je wykorzystać jako kraty zagrzewane, a także jako kraty wciskane. W pierwszym przypadku ząbkowany będzie płaskownik nośny, w drugim płaskownik nośny, jak i płaskownik poprzeczny.

Stosuje się je szczególnie jako pomosty, po których chodzą ludzie czy do garaży podziemnych. Bardzo często spotyka się je w górach, gdzie panuje duża wilgotność albo przed wejściem do budynków – wtedy pełnią rolę wycieraczek. Coraz częściej używane są także przy ciągach komunikacyjnych, np. przed wejściem do galerii handlowej czy uczelni. Wykonuje się je głównie na zamówienie, nadając im określony kształt i długość.

W Polsce niewiele jest firm, które oferują kraty seratowane, co wpływa na ich unikatowość. Warto w nie zainwestować, jeśli szuka się naprawdę dobrego materiału antypoślizgowego.