narzednik.pl

Warsztat Dom i Ogród

styropian
Budownictwo

Zalety i montaż styropianu grafitowego

W celu ocieplenia budynków stosuje się różne materiały. Jednym z nich jest styropian grafitowy. Od styropianu tradycyjnego różni się o tym, iż w swoim składzie zawiera grafit. Jest on dodawany do spienionego polistyrenu w procesie produkcji. Przez to styropian ten charakteryzuje się szarym zabarwieniem. Od tradycyjnego styropianu różni go jednak coś znacznie ważniejszego. Jest to mianowicie podwyższona izolacyjność termiczna.

Zalety styropianu grafitowego

W dzisiejszych czasach ocieplanie budynków wymaga stosowania znacznie grubszych warstw izolacyjnych. Powodem takiej sytuacji są wymagające warunki techniczne, które określają maksymalny współczynnik przenikania ciepła przez ściany zewnętrzne budynku. Dzięki temu rozwiązaniu w pomieszczenia zatrzymywana jest większa ilość ciepła, a to przekłada się na mniejsze rachunki za ogrzewanie. Z tego też właśnie powodu firmy budowlane coraz częściej decydują się na wykorzystywanie styropianu grafitowego. Zastosowanie tego materiału pozwala na wykorzystanie dużo cieńszej warstwy ocieplenia, nie tracąc przy tym na izolacyjności ściany zewnętrznej.

Montaż styropianu grafitowego

Styropian grafitowy posiada bardzo dobre właściwości przyczepne do kleju. Podobnie jak styropian tradycyjny. To znacznie ułatwia jego montaż. Nie ma tu bowiem konieczności jego dodatkowego szlifowania przed samym przyklejeniem do ściany budynku. Mimo to dobrym rozwiązaniem jest przetarcie powierzchni styropianu grafitowego przed montażem. Dzięki temu jego przyczepność będzie wówczas znacznie lepsza. Jak wspomniano, ten typ styropianu ma dobre właściwości przyczepne do kleju. Ważny jest tu jednak odpowiedni wybór kleju.

Klejenie styropianu grafitowego

Wybierając klej do styropianu grafitowego, koniecznie pod uwagę brać należy zalecenia producentów. Ci najczęściej wskazują na klej uniwersalny. Jest to rodzaj kleju, który przeznaczony jest zarówno do zatapiania siatki, jak i mocowania styropianu. Wybór takiego kleju będzie znacznie lepszym rozwiązaniem w porównaniu z klejem przeznaczonym wyłącznie do mocowania styropianu. Najważniejsze jest jednak, aby styropian grafitowy mocowany był klejem wysokiej jakości. Dlatego produkt musi posiadać krajową oraz europejską ocenę techniczną. Ważna jest również sama metoda przyklejania styropianu grafitowego. Powinna być to metoda obwodowo-punktowa. Po nałożeniu kleju, ten znajdować się powinien na 40% powierzchni płyty. Jeśli zastosuje się jedynie metodę punktową, to ryzykuje się wówczas, że płyty będą dość szybko odpadać.