narzednik.pl

Warsztat Dom i Ogród

jak zrobić kompot z czereśni
Budownictwo

Jak zrobić kompot z czereśni i dżem czereśniowy? Jak przetwarzać owoce?

Podczas gdy wiśnie są wykorzystywani do różnych celów, wielu ogrodników nie jest do końca pewnych, jak przetwarzać czereśnie. Zdarza się więc, że często gniją na drzewie albo zjadają je szpaki. Jednak nie musi tak być — istnieje wiele sposób na przetworzenie słodszych krewnych wiśni.

Czy można przetwarzać czereśnie?

Ogólne założenie jest takie, że czereśnie można co najwyżej przerobić na galaretkę, a poza tym powinny być spożywane na surowo — czy to bezpośrednio jako przekąska, czy w sałatkach owocowych lub deserach. To tylko częściowo prawda. Chociaż wiśnie są powszechnie używane do robienia kompotów, wyciskania soków lub konfitur, nie oznacza to, że słodkie owoce czereśni nie nadają się do przetwarzania.

Powód, dla którego wiśnie są preferowane do celów przetwórczych, tkwi w ich owocach. Są one bardziej soczyste i bardziej miękkie niż czereśnie, dlatego większość osób wybiera właśnie wiśnie do przetwarzania na wszelkiego rodzaju dżemy, konfitury, kompoty lub soki. Wiśnie charakteryzują się krótszym terminem przydatności do spożycia, dlatego należy je przetwarzać jak najszybciej po zbiorze.

Owoce prosto z drzewa

Niezależnie od tego, czy jest słodka, czy kwaśna — czereśnia najlepiej smakuje tuż po zerwaniu z drzewa. Jednak zazwyczaj jest tak, że zadbane drzewo owocowe daje znacznie wyższy plon, niż można przejeść, więc owoce muszą zostać przetworzone. W przeciwnym razie się zmarnują.

Jak zrobić kompot z czereśni?

Kompot z wiśni lub czereśni to popularny napój z czasów naszego dzieciństwa. Można go było znaleźć na większości polskich stołów, zanim został wyparty przez gotowe soki i napoje w kartonach. Aby zrobić kompot czereśniowy, należy wlać litr wody do garnka i umyte czereśnie (bez ogonków), doprowadzić do wrzenia, posłodzić według uznania i ostudzić.
Gorący kompot można też przelać do słoików i pasteryzować.

Przetwarzaj czereśnie — konserwowanie

Konserwowanie to jeden z najpopularniejszych sposobów przetwarzania czereśni. Można je przechowywać przez długi czas i mogą być wykorzystane później do różnych celów:

– jako kompot,
– do deserów lub ciast,
– do lodów.

Jak konserwować czereśnie?

Na kilogram czereśni bez pestek potrzebujesz:

– 1 litr wody
– 250 gramów cukru

– Rozgrzej piekarnik do 150 ° C, aby zapewnić cyrkulację powietrza,
– Umyj i wydryluj czereśnie,
– Zagotuj wodę z cukrem,
– Napełnij każdy słoik około 500 g wiśni,
– Napełnij wodą z cukrem do 1 cm poniżej krawędzi,
– Zamknij szczelnie słoiki,
– Napełnij tackę wodą na głębokość około 2 cm,
– Ułóż słoiki tacce i włóż je do nagrzanego piekarnika,
– Gotuj przez 30 minut,
– Wyjmij tackę razem ze słoikami,
– Odstaw do ostygnięcia.

Czereśnie można również konserwować w rondlu zamiast w piekarniku.

Przetwarzaj czereśnie na dżem

Dżem ze słodkich czereśni zapewnia wyjątkowe doznania smakowe. Ponieważ owoce nie zawierają tak dużo kwasu, podczas gotowania należy dodać sok z cytryny. Poza tym przepis nie różni się od tego na wiśnie. Są potrzebne:

– 1 kg czereśni bez pestek
– 1000 g cukru żelującego 1:1
– sok z cytryny

Przygotowanie:

– Czereśnie umyć i wydrylować, w razie potrzeby rozdrobnić,
– Włożyć do dużego rondla razem z cukrem z dżemu i sokiem z cytryny,
– Dokładnie wymieszać,
– Odstawić na 30 minut, a następnie ponownie zamieszać,
– Teraz owoce pozostawia się na noc. Następnego dnia należy ponownie dokładnie wymieszać i doprowadzić do wrzenia. Gotować przez cztery minuty, usunąć piankę, a następnie przelać do przygotowanych słoików, które należy natychmiast szczelnie zamknąć. Odstawić do góry nogami na około 5 minut, następnie odwrócić i ostudzić.